Hlavní a dílčí cíle hry

31.07.2011 12:48

Hlavní cíl hry je zřejmý, nastřílet více gólů než soupeř. Jak toho dosáhnout je popsáno v sekci Pravidla hry.

Dílčí cíle jsou různé a snažíme se jich obvykle dosáhnout v rámci jednoho kola. Rozebereme si je podrobněji a pokusíme se stanovit základní postupy, jak jich dosáhnout. Z taktického hlediska můžeme tyto dílčí úkoly dále rozdělit na útočné a obranné.

 

               

 

Útočné cíle:

Vstřelit gól:
V každém kole je logická snaha přestřílet spoluhráče a vsítit gól. To se vám podaří pokud je součet vašich zbylých písmen po odečtu vyšší (nebo stejný) než soupeřův a zároveň vyšší než 20. K uskutečnění tohoto cíle potřebujete především RYCHLOST a PŘESNOST (dobré ovládání myši, bez překlepů). Ne vždy to však musí být v daném kole hlavní cíl. Někdy může být důležitější dát/nedostat žlutou kartu.

TIP: Množství vytvořených slov můžete zvýšit různými naučenými způsoby. Např:

  • Znalostí přesmyček
  • Efektivním využitím rozkladu klíčového slova, viz. např. KOBRA
  • využitím plurálů (množných čísel) - pomocí klíčové hlásky nebo využitím přesmyček (KOPEC-KOPCE, RANEC-RANCE, TANEC-TANCE, MRKEV-MRKVE, KONEV-KONVE, TYKEV-TYKVE...)

 

Dát červenou kartu:
Červenou kartu dáte soupeři, pokud použijete v rámci kola všech 11 písmen. V dalším kole bude mít váš soupeř o písmenko méně. Je to naprosto klíčový cíl v každém kole, kde nalosovaná sestava písmen toto umožňuje. Pokud některé písmenko přehlédnete nebo neudáte a soupeř použije všechna, s velkou pravděpodobností zápas prohrajete. Zde uplatníte především POZORNOST (nepřehlédnutí žádného písmenka) a PAMĚŤ (občas potřebujete problémové písmenko udat pomocí již dříve naučeného méně obvyklého slova)

TIP: Pokud je v sestavě problémové písmenko, které se vám nedaří udat ihned, nechte jej být a skládejte jiná slova. Často vás to potřebné slovo napadne za chvilku a je zbytečné se zdržovat. Zkušený hráč skládá kratší slova automaticky a současně podvědomě hledá slovo pro chybějící písmeno.

 

Dát žlutou kartu:
Pokud chcete soupeře aktivně "vykartovat" a nečekat pouze na jeho chybu, můžete to učinit udělením dvou a více žlutých karet. Žlutou kartu udělíte soupeři, pokud máte alespoň jedno zbylé slovo po odečtu delší než on. Za dvě žluté karty pak následuje červená, což bývá zpravidla výhoda vedoucí k výhře. K vytvoření dlouhých slov potřebujete především TVOŘIVOST.

TIP: Delší slova (6 a více písmen) můžete často vytvořit díky přítomnosti klíčových koncovek:

-TÍ, NÍ       NEPITÍ, NEVITÍ, ULPĚNÍ, MRKÁNÍ...

- OST       MALOST, MILOST, LEHKOST, KALOST...

- ICE         KONVICE, VAČICE, LAVICE, HLAVICE..

 

               

 

Obranné cíle:

Nedostat gól:
Tento cíl jde ruku v ruce s cílem vstřelit gól. Čím více slov a písmen upotřebíte, tím větší je pravděpodobnost, že soupeře přestřílíte. Takže taktika stejná jako v případě útočného cíle. Hra přináší celou řadu nuancí v závislosti na stavu skore, počtu karet i počtu kol do konce.
Typicky defenzivní soustředěnou taktiku musíte nasadit, má-li váš soupeř 19 či 20 písmen z minulého kola, gól ve vaší síti visí na vlásku a sestava písmen není moc příznivá, umožňuje vytvoření jen několika málo slov. Zde si musíte dát mimořádný pozor, abyste vytvořili všechna slova co jdou i s důrazem na dvojpísmenná slova, protože v takové situaci i krátké slovo proti vám může rozhodnout o výsledku.
Je-li naopak v takové situaci sestava písmen příznivá, nedá se nic dělat a musíte vsadit na rychlost a pokusit se soupeře přestřílet i přes handicap z minulého kola.

TIP: Hra je v posledním kole, stav vyrovnaný např. 1:1, karty jsou stejné nebo máte i výhodu písmene navíc. Sestava písmen je ale natolik příznivá, že umožňuje soupeři i přes případný handicap sestavit velké množství slov. Takovou sestavu musíte ihned vyhodnotit jako rizikovou pro vás a upustit od složitého tvoření a případného vymýšlení co s problémovým písmenem, abyste udělili červenou kartu. Vrhněte se na písmenka, která vám vyhovují a natlučte co nejvíce slov, dvoj-, troj-, čtyřpísmenných. Pokud v tomto kole a za tohoto stavu někdo dá gól, vyhrál, bez ohledu na další karty.

 

Nedostat červenou kartu:
Tento obranný úkol nelze splnit ani nijak trénovat, neboť nezávisí na vaší hře, ale na hře soupeře. Pokud soupeř použije všechna písmena, dostanete červenou kartu vždy. Vaší samozřejmou odpovědí musí být totéž.

 

Nedostat žlutou kartu:
V situaci, kdy vedete o více než jednu branku a máte už jednu žlutou kartu je dobré soustředit se na tvoření dlouhých slov, abyste odvrátili případnou druhou žlutou. Zbytečné žluté také často obdržíte za zapomenutá krátká slůvka, proto pozor na ně.

TIP: Pokud vedete 2:0, máte žlutou kartu a přijde příznivá sestava písmen, nebraňte (vedete, takže pravděpodobně jste rychlejší než soupeř), ale pokuste soupeře dorazit na 3:0 i za cenu obdržení druhé žluté a tím červené karty navíc. Stav 3:0 vede téměř vždy k výhře, není co řešit.