Hry se slovy

26.08.2013 18:05

Jazykových her a aktivit je opravdu veliké množství, přičemž jejich oblíbenost tkví především v tom, že se dají hrát opravdu všude a za jakékoliv situace. Málokdo si dokáže představit například nějakou delší túru nebo pobyt někde mimo civilizaci bez slovního fotbalu a podobných her. Tyto hry řadíme většinou mezi lidové, protože neznáme původ ani čas jejich vzniku. Jsou prostě klasickou a obecnou lidovou zábavou. Jak již bylo řečeno, jazykových her je nesčetně mnoho, pojďte se proto podívat na ty méně známé a naberte tak inspiraci na volné chvilky s přáteli.

 

Stupido

Jedna ze známějších variací slovního fotbalu, označována také jako tichý slovní fotbal. Názvů pro tuto hru je samozřejmě poměrně hodně. Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav, tak zde bychom mohli říct, jiný kraj, jiný název. Na začátku vykopne nějaký hráč jakékoliv slovo, od jehož posledního písmene se odráží další hráč. Ten dané slovo, které si myslí, však neřekne, nýbrž ho začne opisovat (myslí si třeba autobus – prostředek hromadné městské dopravy,….). Jakmile si někdo myslí, že dané slovo ví, tak řekne STOP a ten co je na řadě, musí opět obepisovat nové slovo začínající na koncové písmeno předchozího slova. Jakmile je nějaká nejasnost, tak kdokoliv může říct stop. Ten kdo udělal chybu, tak prohrává a v našem případě získává písmenko S. Hra pokračuje do té doby, kdy se někdo stává slovem „Stupido.“

 

Raz, dva, tři, bum

Klasická „pijácká hra,“ která je založena především na Vašem postřehu a schopnosti rychle reagovat. Hru si ukážeme na příkladu. Vytvoří se kruh hráčů a určí se směr. Poté se zvolí číslo, od kterého se bude hra odrážet, tedy například číslo 3. Hra by tedy vypadala takto – raz, dva, BUM, čtyři, pět, BUM, sedm, osm, BUM, deset, jedenáct, BUM, BUM, …. Bum se tedy říká u násobků daného číslo a také u čísel, kde daná číslice vyskytuje.

 

Horolezci online

 horolezci online

Horolezci jsou českou slovní hrou, kterou si můžete zahrát online proti ostatním hráčům. Na začátku si můžete vybrat, jestli chcete hrát proti náhodnému hráči nebo proti kamarádovi. Co je tedy principem této hry? Ve hře se Vám vždy zobrazí určitý počet polí, přičemž každé pole = jedno písmeno. Vy budete mít na výběr z několika písmen, které budete moci v každém kole přidávat. Každé písmeno má určitou bodovou hodnotu, o kterou se posunete na horolezecké stěně. Principem hry je pak dolézt na vrchol stěny dříve, než Váš soupeř. V tajenkách se vždy nachází nějaké přísloví, rčení, či jiné moudro. Během hádání můžete také kliknout na možnost „hádat celou tajenku,“ kdy můžete doplnit celý text a tím se posunout o opravdu velkou hodnotu. Hru si můžete zapařit například na herním webu raketka.cz, kde můžete mimo jiné najít i spoustu obdobných her.