Kvalita připojení a stabilita hry

20.11.2011 18:10

V podstatě po celou dobu existence internetové hry Slovní fotbal se objevují dotazy hráčů na mnohdy nepochopitelné výpadky nebo podivné chování hry. Jako většina on-line her není ani Slovní fotbal náročny ani tak na kapacitu připojení (měřena obvykle v kbits nebo mbits / sec), jako spíše na rychlost odezvy neboli latenci.

Latence (z angl. latency) je čas, který potřebuje datový paket, aby se dostal z geografického místa vyslání do místa cíle. Latence je důležitý parametr udávající rychlost síťového přenosu.
Velmi často se zapomíná, že pro uživatele je mnohdy latence spojení důležitější než samotná přenosová rychlost. Latence, neboli doba mezi odesláním požadavku k přijetí a obdržením objednaných dat má naprosto klíčovou roli hned v několika aplikacích – mezi ty nejznámější patří surfování po internetu, IP telefonie a hraní on-line her.
Hraní on-line her začíná mít smysl u latence okolo 50 ms a níže. (někde se uvádí hranice 100 ms)

(zdroj https://wiki.pvfree.net)

 

Obecně platí, že latence je nižší (lepší) u připojení pevných "drátových" (optický kabel, ADSL, digitální okruh, apod.). U bezdrátového (wifi) a u mobilního (GPRS, 3G...) připojení latence stoupá, někdy až na úroveň, kdy je hraní her obtížné, ne-li nemožné.
Latence také stoupá s množstvím síťových prvků a různých retranslačních bodů na trase mezi poskytovatelem připojení a vámi. Tuto věc neovlivníte, pokud je latence příliš vysoká, nezbývá obvykle nic jiného než změnit internetového providera.
Častým důvodem ztráty datových paketů může být také zarušení. Pokud používáte bezdrátové připojení, prověřte, zda vás neruší jiný signál.

Z dlouhých diskusí na herních serverech i z odpovědí administrátorů vyplývá, že:
Slovní fotbal je hra poměrně dost citlivá na stabilitu připojení.
Není jasné, zda tato citlivost na stabilní konektivitu vyplývá z toho, že je hra poněkud nešikovně naprogramovaná nebo zda to prostě vyplývá z její podstaty, ale to pro naše potřeby není až tak důležité.
Hra potřebuje velmi často (ale nikoliv nepřetržitě) ověřovat, zda jste v tom kterém okamžiku online. To, že vám ostatní internetové aplikace relativně bez problémů fungují (prohlížení stránek, atd.), nemusí ještě nutně znamenat, že máte dostatečně stabilní připojení pro bezproblémové hraní SF.

 

Co tedy dělat, pokud mám dlouhodobě problémy se stabilitou hry Slovní fotbal a rady administrátorů nezabíraji? Zde je několik rad a tipů:

1. Hrajte na dostatečně výkonném, nezavirovaném PC (na starých jednojádrových procesorech do 2 GHz se hra zadýchává). Flash player, který hra využívá ke svému chodu, je poměrně náročný na výkon. Na slabších PC může být problém i to, když si ve chvilce pauzy mezi koly překliknete na jinou stránku. V každém případě používejte aktuální verze internetového prohlížeče a adobe flash playeru. (mně se docela osvědčil google chrome). Obecně platí, že na dostatečně výkonném, čistém a aktualizovaném PC s kvalitním připojením do internetu si můžete během hry dělat v podstatě co chcete a nebudete mít problém.

2. Pokud používáte ADSL připojení a hra často kolísá, prověřte, zda nejste příliš daleko od telefonní ústředny ve vašem městě. Od určité vzdálenosti od ústředny tento typ připojení kolísá.

3. Pokud máte wifi providera, můžete si nechat proměřit linku, zda vás někdo neruší.

4. Totéž platí, pokud máte např. ADSL připojení, ale doma používáte wifi router pro pokrytí domácnosti bezdrátovým signálem. Je možné, že na stejném kanálu vysílá wifi router souseda a signály se ruší. Router se dá obvykle přeladit na jiný kanál, toto svěřte odborníkovi.

5. Pokud používáte mobilní připojení (telefon, GSM modem), můžete mít problém se stabilitou hry.

6. Prověřte odezvu serveru, na kterém hrajete. (návod níže) a porovnejte s odezvou jiných serverů (např. seznam, google, apod.)

7. Ne každý výpadek můžete ovlivnit, totéž platí pro vašeho providera internetu i pro provozovatele Slovního fotbalu. Technika je jen technika a přes veškerou snahu zůstává dost věcí mezi nebem a zemí, kvůli kterým nestojí za to se stresovat :)

 

Jak zjistím latenci mezi mým počítačem a herním serverem?

Slouží k tomu příkaz PING. U windows XP zmáčkněte tlačítko Start a do řádku Spustit napište cmd a dejte Enter. U windows 7 najdete totéž

ve volbě Všechny programy - Příslušenství - Příkazový řádek.

Takže máme otevřené malé černé okno a do něj vepíšeme příkaz ping. Budu chtít otestovat například latenci serveru geewa.com, takže příkaz bude vypadat následovně:

ping  www.geewa.com  -t

Parametr -t zajistí neomezený počet sledování odezvy (bez tohoto parametru jsou standardně pouze 4). Výpis pingů ukončíme stiskem CTRL+C.

Teď si ukážeme výsledky měření z 20.11.2011 kolem 18. hodiny večerní:

Měření latence serveru geewa.com

Jediné hodnoty, které se na výpisu mění, je čas odezvy. V tomto případě se hodnoty pohybují kolem 20 ms, což je pro hraní on-line her postačující. Pokud hodnoty přesahují 50 ms, případně silně kolísají, je to známka problému.

Pokud v daném limitu nepřijde ze vzdáleného serveru odezva, objeví se hláška Vypršel časový limit žádosti. (při hře se projeví např. odesláním šedého - neuznaného, ale jinak platného slova). V tomto případě je zřejmé, že výpadků je poměrně dost a připojení k tomuto serveru je nestabilní.
Druhým srovnávacím měřením na jiný server (v našem případě google.cz) zjistím, zda je problém u mě, nebo na vzdáleném serveru.

Měření latence serveru google.cz

Druhé měření je čisté, takže momentální nestabilita zaznamenaná při prvním měření je na straně serveru geewa.com. Musíme vyčkat, až bude problém odstraněn.

Pro zajímavost uvádím hodnoty latence na server geewa.com ze dne 21.11.2011 na kvalitní optické lince. Výpadky serveru již zmizely a všimněte si, že i v rámci jednoho města se mohou hodnoty latence v závislosti na kvalitě připojení několikanásobně lišit. V tomto případě je průměrná odezva 5 ms.

Měření latence serveru geewa.com 02


Další zajímavé informace můžeme získat příkazem TRACERT

pokud do příkazového okna napíšeme tracert www.geewa.com, dostaneme výpis všech síťových prvků (routerů) na trase mezi vámi a serverem geewa i s jejich obvykle postupně vzrůstající latencí. Správná interpretace těchto dat je spíše záležitostí odborníka.

mea