Mám hrát ligu na hry.cz nebo na geewa.com?

12.03.2013 07:58

Pro milovníky tréninkových zápasů bez nervů a honění ELO existuje celá řada serverů, kde si mohou slovní fotbal zahrát. Jedním z nich je i náš web. Pokud však chcete hrát týdenní ligu, máte výběr výrazně omezenější. V zásadě se jedná o dva velké herní servery - www.hry.cz a www.geewa.com.

 

Co je to vlastně ta liga?

Liga ve slovním fotbalu je týdenní soutěž, jejíž výsledky se vždy vynulují v neděli o půlnoci a v pondělí se začíná znovu. Každý den můžete do ligy odehrát maximálně 10 zápasů. Body se vám sčítají za celý týden, v neděli o půlnoci se pořadí uzavře.

 

Jaký z herních serverů si tedy pro hraní vybrat, čím se liší a co mají společné?

Předem je třeba zdůraznit, že hrát můžete i na obou serverech současně, podmínky registrace naleznete tamtéž. Vlastní hra je navlas stejná, pravidla také. Komentáře pod hrou jsou společné. Na server hry.cz chodí více hráčů, ale ani na geewa.com obvykle nečekáte příliš dlouho na soupeře.

 

Jeden zásadní rozdíl tu však je a týká se losování soupeřů do ligy.

geewa.com - soupeř je vám přidělen zcela náhodně bez ohledu na vaši výkonnost. Můžete tedy hrát se soupeřem výrazně slabším, podobně výkonným, nebo i výrazně silnějším.

hry.cz - soupeř je vám přidělen na základě tzv. párování. Tozn., že se vybere z množiny hráčů, kteří mají ELO v rozpětí +/- 400 bodů od vašeho ELO hodnocení.

 

Výhody a nevýhody párování

Párování, tj. losování soupeřů na základě výše jejich ELO má svá pozitiva i negativa.

Výhody: Bude vám obvykle nalosován soupeř podobné výkonnosti jako máte vy.

Nevýhody: Pokud máte hodně vysoké ELO, můžete někdy déle čekat na soupeře. Párování dále svádí k zakládání nových herních účtů, tzv. klonů. Takový klon začíná s ELO 1000, jeho soupeři jsou slabší nebo průměrní hráči, ale držitel takového účtu může být silný hráč, který dokáže tímto způsobem výrazně ovlivnit pořadí týdenní ligy. Tato technika manipulace s ligou je nepovolená.

 

Co je hodnocení ELO se dozvíte zde.

 

Ještě existuje další alternativy soutěžení v této skvělé hře. Můžete si zahrát speciálně pořádané turnaje, nebo se jednou za rok zúčastnit kvalifikace o živé mistrovství.