Slovní fotbal a technické vybavení pro hru

19.07.2013 20:19

Hra slovní fotbal je založena na vzájemném zápase dvou soupeřů současně připojených a hrajících na různých počítačích a různých místech s rozdílnou kvalitou připojení do internetu. Z těchto základních faktů vyplývá, že porovnání výkonnosti soupeřů ve hře nemůže být nikdy zcela objektivní. Pokud budete hrát kupříkladu šachy proti živému soupeři na jedné šachovnici, bude opravdu záležet pouze na momentální kondici, výkonnosti a formě soupeřů. U slovního fotbalu vstupuje do hry celá řada dalších faktorů, z nichž některé ovlivnit můžete, jiné nikoliv. V tomto článku si na tyto faktory podrobněji posvítíme.

 

1. Co ovlivnit můžete

Počítač
Není rozhodně žádným tajemstvím, že dobrý počítač je základ pro úspěšné a kvalitní hraní. Slovní fotbal běží v prostředí internetového prohlížeče na platformě Adobe flash player. Tato platforma je poměrně náročná na výkon a celkovou kondici počítače. Nebudu zde popisovat technické parametry nezbytné pro kvalitní hru, článek není určen pro odbornou počítačovou veřejnost. Může se vám ale lehko stát, že několik let starý a ve své době průměrně výkonný počítač (obvykle ještě s windows XP) může mít problém s provozováním flahových her v optimální rychlosti. Pokud jste sváteční hráč hrající v poklidném tempu, možná ani nepostřehnete, že vás počítač vlastně trochu brzdí. Pokud jste ale schopni naklikat 130 písmen za kolo, zjistíte, že na pomalejším stroji je to jednoduše nemožné. Písmenka odcházejí pomaleji než klikáte, hra se občas zasekává, apod. Tady je na zváženou obnovit „strojový park“. Obecně lze říci, že počítač mladší než cca 3 roky s vícejádrovým procesorem a s dostatkem paměti RAM (min. 2 GB) by vás v rychlém hraní neměl omezovat. Dnes to platí i pro běžné notebooky, které byly dřívějších letech (v podobné cenové kategorii) ke hraní nevhodné.
 
Monitor
Oči máme jenom jedny, takže kvalitní monitor, resp. displej je velmi důležitý. V dnešní době jsou již k dostání kvalitní LCD monitory za velmi příznivé ceny. Běžná velikost vhodná pro hraní je 17-19 palců. Notebooky jsou pak kapitolou samy pro sebe. Obecně lze říci, že čím větší displej, tím komfortnější používání, tím pádem i hraní. Samozřejmostí by mělo být správně nastavené rozlišení obrazu, aby objekty a texty na monitoru nebyly rozmazané. Někdy má obraz „duchy“, často se může jednat o vadný VGA kabel mezi počítačem a monitorem, stačí jej vyměnit a kvalita obrazu rapidně stoupne. Nastavení jasu a kontrastu je individuální, mělo by být takové, aby se oči zbytečně nenamáhaly. Extrémně tmavý nebo naopak přesvětlený obraz je špatně.
 
Myš
Klíčová herní pomůcka. Nekvalitní nebo špatně nastavená myš vám dá proti soupeři stejný handicap, jako byste na atletické dráze běželi bosí proti běžci v tretrách. Neexistuje jednoznačná rada jakou myš použít, každému vyhovuje jiná. Na trhu existují speciální (a velmi drahé) herní myši s laserovým snímačem a s extrémní citlivostí, ale neznamená to, že budou ideální právě pro vás. Můžete zjistit, že se vám daleko lépe hraje s myší za stokorunu. Pokud je správně nastavená a dobře vám padne do ruky, není důvod ji nepoužívat. Která to ale je? Nezbývá než zkoušet. Někteří hráči vyzkoušejí třeba deset myší, než najdou tu ideální. Pak je dobré si pořídit jich několik do zásoby, počítačový trh se rychle mění a je možné, že vámi oblíbená myška nebude již za rok k sehnání.
V ovládacích panelech windows pak můžete měnit nastavení myši, hlavně rychlost ukazatele (citlivost). Toto nastavení je důležité pro přesnost pohybu ukazatele po herním poli. Pokud je nastavení příliš rychlé (citlivé), často přetáhnete, pokud je příliš pomalé, nebudete ve hře nikdy dostatečně rychlí. Opět nezbývá než zkoušet a vyladit podle potřeby.
Nelze ani jednoznačně říci, zda je lepší myš drátová nebo bezdrátová. U drátové myši může někdy překážet kabel, bezdrátové myši jsou zase těžší kvůli bateriím a ne vždy mívají ideální odezvu. Vyberte si takovou, která vyhovuje právě vám.
Ve hře se někdy setkáte s chybou, která je způsobená špatnou myší. Písmenka se při odeslání zvětší, ale neodejdou. Na vině jsou nejčastěji špatné mikrospínače na myši, zkuste ji vyměnit.
 
Software
Počítač, na kterém hrajete, by měl být nezavirovaný, aktualizovaný a nezaplácaný tunami balastu. Několik let nepřeinstalované PC má silně fragmentovaný pevný disk a celkově se jeví výrazně pomalejší než po nové instalaci.
K hraní slovního fotbalu potřebujete dvě základní softwarové komponenty:
internetový prohlížeč – internet explorer, mozilla firefox nebo google chrome
Hra by měla fungovat na všech, volba je na vás, moje nejlepší zkušenost je s google chrome.
Adobe flash player (AFP) – softwarová komponenta, která je zdarma dostupná na internetu. Umožňuje hraní flashových her v prostředí internetového prohlížeče. Dbejte na to, abyste v počítači měli aktuální verzi. V případě nepochopitelného chování hry (zkracování kol, apod.) často pomůže úplné odebrání AFP z počítače a jeho opětovná instalace.
 

2. Co můžete ovlivnit částečně

To je kvalita připojení do internetu. Obecně platí, že stabilnější je kabel než wifi (bezdrátové připojení). Wifi připojení může být zarušené a může být příčinou vašich častých výpadků ve hře. Ovšem na správně vyladěné a nezarušené wifi si zahrajete bez problémů. Pokud vaše připojení vykazuje časté nestability a výpadky, např.i při prohlížení internetových stránek, je pravděpodobné, že budete mít problémy i při hraní slovního fotbalu. V takovém případě kontaktujte vašeho poskytovatele připojení, případně ho rovnou vyměňte. Samozřejmě, že ve větších městech bude nabídka připojení k internetu širší než na vesnici. Více o kvalitě připojení se dočtete zde.
 
 

3. Co ovlivnit nemůžete

Slovní fotbal běží na vzdáleném serveru, který jako každá technika může mít své slabší chvilky. Nebudu se zde pouštět do nějakých spekulací, ale je zřejmé, že může docházet k výpadkům i na straně provozovatele hry. Výsledkem hry pak někdy bývá remíza, oboustranný LEFT. Ale také může postihnout pouze vás nebo pouze soupeře. Jsou to věci, které neovlivníte, proto není třeba se jimi trápit.
Stejně tak neovlivníte úroveň technického vybavení soupeře. Může mít výrazně lepší techniku, která mu dává výhodu, může mít techniku horší, která brzdí hru a může být příčinou jeho (ale možná i vašich) výpadků. S tímto nic nenaděláte a podle toho je třeba k tomu přistupovat, pokud nechcete u hraní přijít o nervy.
 

Na závěr

Pokud jste dočetli až sem, tak již víte, že technická stránka je u hry slovní fotbal je velmi důležitá. Bez „železa“ a internetu si tuto hru jednoduše ani nezahrajete. Pokud hrajete často a rádi, je ve vašem zájmu, abyste faktory, které ovlivnit můžete, měli nastavené a vyladěné tak, aby technika nebrzdila nebo jinak negativně neovlivňovala vaše výkony.
Vždy však mějte na paměti, že každý hrajeme s něčím jiným, v jiných podmínkách a hra tedy nemůže být zcela objektivní. Někdy potrefí výpadek vás, jindy soupeře. Hráč gentleman ví jak se má chovat a také ví, že je třeba ke hře přistupovat s nadhledem, nejde o život. Hrajeme pro radost, chceme si u hry odpočinout, pobavit se a dozvědět se něco nového.
 
Příjemné hraní a spoustu her s férovými soupeři vám přeje meadow.